NÁVRAT DIVOČINY

Zažite divočinu na vlastnej koži

LOKALITA

VYSOKÉ TATRY, TICHÁ DOLINA

NÁROČNOSŤ

3/5

DĹŽKA

12.5 km

ČAS

3:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

370m

NÁVRAT DIVOČINY

Zažite divočinu na vlastnej koži

NÁVRAT DIVOČINY

LOKALITA

VYSOKÉ TATRY, TICHÁ DOLINA

NÁROČNOSŤ

3/5

DĹŽKA

12.5 km

ČAS

3:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

370m

O náučnom chodníku

V srdci Tatier sa ukrýva jedna z najdivokejších dolín Európy. Tichá dolina je miesto, kde o osude stromov, zvierat a celých ekosystémov nerozhoduje človek, ale príroda. Po vetrovej kalamite v roku 2004 sa tu popadané stromy ponechali bez zásahu. Vďaka tomu tu môžeme pozorovať veľkolepý návrat divočiny. Mŕtve stromy dnes prekvitajú životom - sú domovom pestrofarebných machov, húb, aj vzácnych vtákov a v tieni jarabín sa už zelená nová generácia ihličnatých stromov. Príroda pozná recept na rozmanitý les, bez toho aby musel človek čokoľvek sadiť. Aké je jej tajomstvo? Prezradíme vám to priamo tam, v divokom lese!

Okrem toho vás zastavíme pri medveďom strome, dozviete sa ako vznikajú horské pramene, a napríklad aj načo sú užitočné lavíny. A vedeli ste, že sa tu našli stopy dinosaurov? Divočina je plná prekvapení - poďte s nami odhaľovať jej tajomstvá!

AKO SA DOSTAŤ NA NÁUČNÝ CHODNÍK

Na Podbanské, kde začína turistická trasa do Tichej doliny, môžete prísť autom, ale chodia tu aj autobusy. Ak prídete autom, zaparkujte na záchytnom parkovisku na Podbanskom.
Ak sa chystáte využiť MHD, autobus stojí priamo na tomto parkovisku - zastávka sa volá “Pribylina, Zruby”.

Z parkoviska sa vydajte pešo po ceste smerom na Hotel Permon, no pred prvou zákrutou odbočte doprava, smerom do lesa (vedie tu chodník, uvidíte ho z cesty). Prejdite po moste cez rieku na druhú stranu a na asflatovej ceste odbočte doľava. Pokračujte približne 1.5 km, kým prídete na rázcestie medzi Tichou a Kôprovou dolinou. Tu nájdete prvú zastávku.

PRAKTICKÉ INFO

Tento náučný chodník je relatívne mierny, nečaká vás žiadne strmé stúpanie, no je dlhý okolo 10 km, takže sa pripravte na celodenný výlet! Celou dolinou vedie asfaltová cesta, takže nebudete potrebovať žiadne špeciálne horské vybavenie - stačia tenisky, vhodné oblečenie podľa počasia a dostatok tekutín. Odporúčame zobrať si aj ďalekohľad! V lavínových žľaboch možno budete mať príležitosť pozorovať medvede.

TIP: Ak sa vám nechce ísť pešo 20 km, pri Hoteli Permon si môžete požičať bicykel (aj elektrický) a absolvovať lesmírny výlet na kolesách!

Prístup na náučný chodník je ovplyvnený zimnou uzáverou turistických chodníkov platnou od 1.11.-14.6. V tomto období je náučný chodník uzavretý od rázcestia pod Tomanovou dolinou. Dostanete sa teda len po 13. zo 17. zastávok. Ďakujeme, že rešpektujete návštevný poriadok Tatranského národného parku.

PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Erik Baláž
ekológ, ochranár, filmár

Erik sa celý život venuje ochrane prírody. Vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času pozorovaním divokej prírody. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie divoké územie na Slovensku. Je tiež jedným z hlavných iniciátorom kampane My sme les pre zastavenie ťažby dreva v národných parkoch. Okrem toho sa Erik venuje tvorbe filmov a písaniu kníh, prostredníctvom ktorých sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Rád sprevádza ľudí do prírody a je známy tým, že dokáže svoje vedomosti podať zrozumiteľne a pútavo.

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Hodnotenia

Videá boli parádne, poučné a zaujímavé aj pre 10-ročné deti, a nápomocnéaj pri ich motivovaní pokračovať ďalej.

Cez víkend sme v Tichej doline absolvovali prvý (určite nie posledný) lesmírny chodník. Na pár drobných technických nedostatkov všetko super, bolo to krásne a náučné zároveň, ďakujeme :) tešíme sa na ďalší chodník.

Podrobnosti

LOKALITA
VYSOKÉ TATRY, TICHÁ DOLINA
NÁROČNOSŤ
3/5
DĹŽKA
12.5 km
ČAS
3:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
370m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI