0.0/5

Prastarým dubovým hájom

Gavurky, Dobrá Niva

Čas

30 min (cesta tam)

Dĺžka

1,6 km

Stúpanie

30 m

O náučnom chodníku

Predstavte si šíru krajinu posiatu stáročnými stromami, v ktorej sa pasú divoké zvieratá a človek z nej získava drevo, plody a byliny pre svoj úžitok - takto kedysi vyzerala naša krajina.

Gavurky sú prastarý dubový háj na Strednom Slovensku, ktorý nám tu zanechali predošlé generácie. Sú krásnou ukážkou toho, ako človek v minulosti dokázal udržateľne využívať prírodu a zároveň zachovať jej pôvodný charakter. Gavurky sú teda nielen obrazom minulosti, ale nesú aj dôležitý odkaz pre našu budúcnosť. 

Okrem krásy a pokoja však toto miesto skrýva aj množstvo prírodných pokladov a múdrosti. Na tomto lesmírnom chodníku vám prezradíme aké staré sú miestne duby a čomu vďačia za svoj vysoký vek. Možno vás prekvapí, že tunajšie lúky prekvitajú životom aj vďaka pastve zvierat, ktorá tu má dlhú tradíciu. Pozrieme sa bližšie na zvieracích obyvateľov tohto miesta a vysvetlíme si, prečo je ekosystém Gavuriek výnimočný. Nahliadneme aj dovnútra obrovských dutín stromov a ukážeme si, čo všetko v nich žije a aké chrobáky vyhryzávajú chodbičky v ich kmeňoch. 

Gavurky sú jedinečné miesto, ktoré jednoznačne stojí za vašu návštevu! Sprevádzať vás bude ekológ Michal Wiezik.

Na tento náučný chodník sa najlepšie dostanete autom, alebo na bicykli. Najbližšia obec je Dobrá Niva, nachádzajúca sa cca 20 minút autom od Zvolena.

Jedná sa o nenáročnú trasu vhodnú pre rodiny s deťmi, ale rovnako aj pre jednotlivcov alebo skupinu kamarátov. Príjemná prechádzka trvá približne hodinu chôdze, no stráviť sa tu dá pokojne aj celý deň. Deti milujú lezenie po spadnutých duboch či húpanie sa na konároch a schovávačke za kmeňmi neodolajú ani dospelí. V lete tu pravdepodobne narazíte aj na pasúce sa zvieratá. Gavurky sú krásne v každom ročnom období!

Chránený areál Gavurky je možné navštíviť aj na bicykli či na koni.

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori

doc. Ing. Michal Wiezik, PhD.

Michal je vedec, vysokoškolský pedagóg a ekológ. Pôsobí na Katedre aplikovanej ekológie na Fakulte ekológie a environmentalisti...

Lea Kurpasová

Koordinátorka

Pochádza z Liptova, no aktuálne žije v Poprade. Po niekoľkých rokoch života v zahraničí ju domov pritiahla túžba robiť zmyslupl...

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

0.0
0.0/5
Zatiaľ žiadne hodnotenie tohto chodníka.

Pridajte hodnotenie pre Prastarým dubovým hájom

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.