VESMÍR LESA

Preskúmajte ako funguje les!

LOKALITA

ZÁPADNÉ TATRY, Jalovecká dolina

NÁROČNOSŤ

3/5

DĹŽKA

7 km

ČAS

3:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

680m

VESMÍR LESA

Preskúmajte ako funguje les!

VESMÍR LESA

LOKALITA

ZÁPADNÉ TATRY, Jalovecká dolina

NÁROČNOSŤ

3/5

DĹŽKA

7 km

ČAS

3:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

680m

O chodníku

Na trase z Bobroveckej Vápenice smerom na Salatín v Západných Tatrách sa spolu ponoríme do fascinujúceho vesmíru, akým je lesný ekosystém. Vedeli ste, že samotné stromy predstavujú len malú časť lesa? Väčšina života v lese sa totiž nachádza pod zemou. Po ceste Jaloveckou dolinou sa spolu pozrieme na to, čo všetko je súčasťou lesného ekosystému a akú rolu v ňom hrajú napríklad baktérie a huby. Prezradíme vám, že vlákna húb v pôde sa na seba napájajú a vytvárajú podzemnú internetovú sieť, na ktorú sú napojené všetky stromy! Prostredníctvom nej vedia medzi sebou komunikovať a posielať si rôzne látky. Okrem toho vďaka množstvu kreslených animácií pochopíte ako prebieha fotosyntéza a prečo je to jeden z najdôležitejších procesov na Zemi.

Praktické info

Väčšina trasy chodníka je veľmi mierna, striedavo stúpa a klesá, no v poslednej tretine (od rázcestia Hlbokej doliny a Parichvostu) vás čaká výraznejšie stúpanie. Chodník končí na horskej lúke pod Salatínom, odkiaľ sa naskytá krásny pohľad na západotatranské končiare. Z poslednej zastávky máte možnosť pokračovať až na vrchol Salatín, čo je ešte približne 1,5 hod. chôdze a 600 výškových metrov. Ak sa nenecháte odradiť strmším terénom, zo Salatína vás čaká nádherné horské prstredie a výhľad na celé Západné Tatry, Liptov, Oravu a Poľsko. Väčšina chodníka vedie dolinou popri potoku, kde sa aj počas teplých letných dní drží tieň a chladnejší vzduch - odporúčame si preto zobrať jednu teplú vrstvu navyše!

Prístup na tento chodník je ovplyvnený zimnou uzáverou turistických chodníkov. Od 1.11.-14.6. sa dostanete len po Rázcestie pod Lyscom (9/15 zastávok).

Ako sa sem dostať

Chodník začína na Bobroveckej Vápenici, kam sa najlepšie dostanete autom. Priamo na parkovisku pri turistickej značke vás čaká prvá zastávka chodníka. Možnosi MHD sú tu trochu obmedzené, ale sú: z Lipt. Mikuláša sa autobusom dostanete na začiatok obce Jalovec (zastávka “Jalovec, most”). Odtiaľ potom treba ísť 2,5 km pešo po asfaltke vľavo, smerom na Hotel Mních (je to cca 30 minút chôdze).

Predtým než sa vydáš na cestu…

1. Ak ešte nemáš, nainštaluj si Lesmír do svojho mobilu
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihlás sa a stiahni si svoj chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si chodník stiahni ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah chodníka má totiž okolo 900MB.

3. Vyraz na lesmírny výlet!
Lesmír ťa bude sprevádzať po trase chodníka, a na mieste zastávky ti odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Podrobnosti

LOKALITA
ZÁPADNÉ TATRY, Jalovecká dolina
NÁROČNOSŤ
3/5
DĹŽKA
7 km
ČAS
3:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
680m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI

Galéria