VESMÍR LESA

Preskúmajte ako funguje les

LOKALITA

ZÁPADNÉ TATRY, Jalovecká dolina

NÁROČNOSŤ

3/5

DĹŽKA

7 km

ČAS

3:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

680m

VESMÍR LESA

Preskúmajte ako funguje les

VESMÍR LESA

LOKALITA

ZÁPADNÉ TATRY, Jalovecká dolina

NÁROČNOSŤ

3/5

DĹŽKA

7 km

ČAS

3:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

680m

O náučnom chodníku

Na náučnom chodníku z Bobroveckej Vápenice smerom na Salatín v Západných Tatrách sa spolu ponoríme do fascinujúceho vesmíru, akým je lesný ekosystém. Vedeli ste, že samotné stromy predstavujú len malú časť lesa? Väčšina života v lese sa totiž nachádza pod zemou. Po ceste Jaloveckou dolinou sa spolu pozrieme na to, čo všetko je súčasťou lesného ekosystému a akú rolu v ňom hrajú napríklad baktérie a huby. Prezradíme vám, že vlákna húb v pôde sa spájajú a vytvárajú podzemnú internetovú sieť, na ktorú sú napojené všetky stromy! Prostredníctvom nej vedia medzi sebou komunikovať a posielať si rôzne látky. Okrem toho vďaka množstvu kreslených animácií pochopíte čo je fotosyntéza a prečo je to jeden z najdôležitejších procesov na Zemi.

AKO SA DOSTAŤ NA NÁUČNÝ CHODNÍK

Náučný chodník začína na Bobroveckej Vápenici, kam sa najlepšie dostanete autom. Priamo na parkovisku pri turistickej značke vás čaká prvá zastávka chodníka. Možnosti MHD sú tu trochu obmedzené, ale sú: z Liptovského Mikuláša sa autobusom dostanete na začiatok obce Jalovec (zastávka “Jalovec, most”). Odtiaľ potom treba ísť 2,5 km pešo po asfaltke vľavo, smerom na Hotel Mních (je to cca 30 minút chôdze).

PRAKTICKÉ INFO

Väčšina trasy náučného chodníka je veľmi mierna, striedavo stúpa a klesá, no v poslednej tretine (od rázcestia Hlbokej doliny a Parichvostu) vás čaká výraznejšie stúpanie. Turistika končí na horskej lúke pod Salatínom, odkiaľ sa naskytá krásny pohľad na západotatranské končiare. Z poslednej zastávky máte možnosť pokračovať až na vrchol Salatín, čo je ešte približne 1,5 hod. chôdze a 600 výškových metrov. Ak sa nenecháte odradiť strmším terénom, zo Salatína vás čaká nádherné horské prostredie a výhľad na celé Západné Tatry, Liptov, Oravu a Poľsko. Väčšina náučného chodníka vedie dolinou popri potoku, kde sa aj počas teplých letných dní drží tieň a chladnejší vzduch - odporúčame si preto zobrať jednu teplú vrstvu navyše!

Prístup na tento náučný chodník je ovplyvnený zimnou uzáverou turistických chodníkov. Od 1.11.-14.6. sa dostanete len po Rázcestie pod Lyscom (9/15 zastávok).

PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Erik Baláž
ekológ, ochranár, filmár

Erik sa celý život venuje ochrane prírody. Vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času pozorovaním divokej prírody. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie divoké územie na Slovensku. Je tiež jedným z hlavných iniciátorom kampane My sme les pre zastavenie ťažby dreva v národných parkoch. Okrem toho sa Erik venuje tvorbe filmov a písaniu kníh, prostredníctvom ktorých sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Rád sprevádza ľudí do prírody a je známy tým, že dokáže svoje vedomosti podať zrozumiteľne a pútavo.

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Podrobnosti

LOKALITA
ZÁPADNÉ TATRY, Jalovecká dolina
NÁROČNOSŤ
3/5
DĹŽKA
7 km
ČAS
3:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
680m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI