0.0/5

Bratislavskou divočinou

Bratislava - Rača

Čas

1:30 h (tam)

Dĺžka

3.9 km

Stúpanie

130 m

O náučnom chodníku

Rezervácia Vydrica vznikla začiatkom roku 2022 s cieľom chrániť povodie slobodnej riečky Vydrica, ktorá sa tu kľukatí pestrou mozaikou malokarpatských lesov. Rezervácia má rozlohu až 483 hektárov, z ktorých 450 je v najvyššom 5. stupni ochrany. Toto územie je však výnimočné tým, že je tu umožnený voľný pohyb turistov!
Ekológovia Erik Baláž a Tomáš Olšovský nám poodhalia tajomstvá tohto vzácneho kúska divokej prírody: pozrieme sa spolu na to, ako sa lesy vyvíjajú prirodzeným spôsobom, na čo všetko sú potrebné vyvrátené a mŕtve stromy, ako buky kŕmia celý les, alebo ako nám rezervácie ako Vydrica pomáhajú v boji s klimatickou zmenou.
Tomáš je navyše odborník na hmyz, a priblíži nám, kde sa ukrývajú a ako žijú vzácne druhy chrobákov, ako napríklad prekrásny fúzač alpský či kováčik fialový. Možno budete mať šťastie a v okolí Vydrice uvidíte poletovať pásikavca veľkého - vzácnu čierno-žltú vážku, ktorá je jedným z dôvodov, prečo je toto územie chránené… Poďte si s nami vychutnať kus ozajstnej prírody!

Na začiatok chodníka sa dá dostať z rôznych smerov, no najkratšia trasa (2,4km) vedie z Horárne Pekná Cesta. Tu môžete zaparkovať a na prvú lesmírnu zastávku prísť buď pešo, alebo na bicykli (cesta pešo z horárne trvá približne 45 minút, na bicykli 15 minút).

Tento náučný chodník začína pred bufetom “U Slivu” na turisticko-cyklistickej križovatke a pokračuje po cyklotrase vedúcej po ľavej strane riečky Vydrica. Cyklotrasa sa približne po 1km napája na žltú turistickú značku, ktorou budete pokračovať dokopca na Pánovu lúku a z nej ďalej, stále po žltej, na Kotliarku. Tu odbočíte doprava smerom dolu kopcom na červenú turistickú značku, ktorá vás prevedie zvyškom náučného chodníka až na Spariská. Trasa nie je veľmi náročná – mali by ju zvládnuť deti nad 5 rokov, ktoré sú aspoň trošku zvyknuté na turistiku. Stúpanie predstavuje približne 1/4 celej trasy.

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori

Ing. Tomáš Olšovský, PhD.

Ochranár

Už takmer 20 rokov sa profesionálne venuje ochrane prírody, od roku 2021 je riaditeľom CHKO Záhorie. Aktívne sa podieľa na celo...

Erik Baláž

Ekológ, Ochranár

Vyrástol pod Tatrami a od svojich 16 rokov tu strávil veľa času v divokej prírode. V roku 2002 ukončil štúdium Ekológie lesa na...

Lea Kurpasová

Koordinátorka

Pochádza z Liptova, no aktuálne žije v Poprade. Po niekoľkých rokoch života v zahraničí ju domov pritiahla túžba robiť zmyslupl...

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

0.0
0.0/5
Zatiaľ žiadne hodnotenie tohto chodníka.

Pridajte hodnotenie pre Bratislavskou divočinou

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.