0.0/5

Dunajský ostrov pokladov

Zlatná na Ostrove

Čas

1:15 h (okruh)

Dĺžka

4.4 km

Stúpanie

30 m

O náučnom chodníku

Magický ostrov Veľký Lél kedysi od pevniny oddeľovalo prúdiace bočné rameno Dunaja. V rôznych častiach roka tu voda striedavo stúpala a klesala, čo umožňovalo pastierom na ostrove bezpečne pásť svoj dobytok. Dynamický vodný režim divokého Dunaja a pasúce sa zvieratá tu zabezpečovali ohromnú rozmanitosť prírody. V jarných a letných mesiacoch sa zaplavené lúky hemžili rybami, ktoré sa tu prichádzali trieť, pestré zastúpenie lúčnych kvetov lákalo množstvo druhov hmyzu, a ten zase priťahoval rôzne vtáky.
V 80.-tych rokoch minulého storočia však v bočnom ramene prestala prúdiť voda v dôsledku regulácií hlavného dunajského koryta. S vodou v ramene sa na ostrove zastavil život. Pestré pasienky zarástli inváznymi rastlinami a z brehov sa odsťahovali vzácne druhy vtákov ako rybáriky či brehule, ktoré tu pre stojatu vodu už nedokázali hniezdiť.
Prírodu tu začalo zachraňovať až v roku 2006 Ochranárske združenie (BROZ) tým, že rameno Dunaja sprietočnili a na ostrove obnovili pastvu zvierat.

Na tomto náučnom chodníku vás prevedieme znovuzrodenou rozmanitosťou Veľkolélskeho ostrova! Pozrieme sa spolu na to, ako dokážu pasúce sa zvieratá pretvoriť krajinu, predstavíme vám najstaršie duby na našom úseku Dunaja, život bobrov, či tajomné hlavové vŕby. Sprevádzať nás bude Tomáš Kušík, predseda BROZ.

Na tento náučný chodník sa najlepšie dostanete autom alebo na bicykli. Prvá zastávka chodníka vás čaká len pár minút peši od Ekofarmy Ostrov, kde môžete zaparkovať, občerstviť sa alebo sa aj na niekoľko dní ubytovať.

Jedná sa o nenáročnú trasu vhodnú pre rodiny s deťmi, ale rovnako aj pre jednotlivcov alebo skupinu kamarátov. Príjemná prechádzka trvá približne hodinu chôdze, no počítajte s tým, že sa po ceste okúpete na krásnej dunajskej pláži, pohojdáte na hojdačke visiacej zo starej lipy alebo budete mať možnosť pozorovať bobry (najmä v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách). Určite tu stretnete množstvo pasúcich sa zvierat, ako kravy, kozy, ovce, kone, somáriky či dokonca byvoly.

Časť ostrova je sprístupnená turistom peši, no kam vás nohy neodnesú, môže vás zaviezť napríklad koč! Ekofarma Ostrov ponúka širokú ponuku voľnočasových aktivít, ako napríklad jazdu na koni, koči, požičanie kajakov či kanoe, alebo kemping.

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori

RNDr. Tomáš Kušík, PhD.

Ochranár

Pôsobí v Bratislavskom regionálnom ochranárskom združení (BROZ) od jeho vzniku, čo je už neuveriteľných 25 rokov ?? Jeho váš...

Lea Kurpasová

Koordinátorka

Pochádza z Liptova, no aktuálne žije v Poprade. Po niekoľkých rokoch života v zahraničí ju domov pritiahla túžba robiť zmyslupl...

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

0.0
0.0/5
Zatiaľ žiadne hodnotenie tohto chodníka.

Pridajte hodnotenie pre Dunajský ostrov pokladov

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.