5.0/5

Les očami tetrova hlucháňa

Vysoké Tatry, Štrbské pleso

Čas

1:20 h (tam)

Dĺžka

4.7 km

Stúpanie

200 m

O náučnom chodníku

Tetrov hlucháň bol po tisícročia v našich lesoch úplne bežný vták, no v poslednej dobe sa ocitol na pokraji vyhynutia. Ako je to možné? Tieto “horské kury” totiž potrebujú pre svoj život veľmi špecifické prostredie. Náučný chodník zo Štrbského na menej známe Jamské pleso vás prevedie územím, kde sa hlucháňom mimoriadne dobre darí. Je to jediné miesto na Slovensku, kde ich počet stále rastie - všade inde klesá. Poďte sa na tento les pozrieť očami hlucháňa a zistíte, v čom je výnimočný! Na výlete vám odhalíme prekvapivé fakty zo života hlucháňov a dozviete sa napríklad aj to, ako vzniklo Štrbské pleso.

K Štrbskému plesu v Tatrách môžete prísť autom, no dá sa tu dostať aj MHD. Denne tu chodia autobusy, Tatranská električka z Popradu aj zubačka zo Štrby. Ak sa chystáte prísť autom, zaparkujte na jednom z parkovísk pri Štrbskom plese. Príďte pešo ku plesu pred Grandhotel Kempinski – tu nájdete prvú zastávku chodníka.

Turistická trasa na Jamské pleso je mierna, striedavo stúpa a klesá, čo ju robí veľmi záživnou. Je to ľahká turistika, ktorú hravo zvládnu aj deti. Po ceste je prameň aj prístrešok so stolom a lavičkami. Cesta trvá približne 1,5 hodiny jedným smerom. Vrátiť sa môžete po tej istej trase, alebo si cestu späť môžete obmeniť po modrej a zelenej značke, popri Rakytovských plieskach. Na túto turistiku nepotrebujete žiadne špeciálne horské vybavenie – postačia tenisky a vhodné oblečenie podľa počasia.

Náučný chodník je prístupný celoročne, aj počas zimnej uzávery turistických chodníkov.

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori

Erik Baláž

Ekológ, Ochranár

Vyrástol pod Tatrami a od svojich 16 rokov tu strávil veľa času v divokej prírode. V roku 2002 ukončil štúdium Ekológie lesa na...

Lea Kurpasová

Koordinátorka

Pochádza z Liptova, no aktuálne žije v Poprade. Po niekoľkých rokoch života v zahraničí ju domov pritiahla túžba robiť zmyslupl...

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

5.0
5.0/5

Miroslava

5.0/5
Boli sme dnes, perfektne informácie, krásna magická cesta, určite vyskúšame aj ďalšie výlety z aplikácie.

Pridajte hodnotenie pre Les očami tetrova hlucháňa

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.