0.0/5

Návrat divočiny

Vysoké Tatry, Tichá dolina

Čas

3:30 h (tam)

Dĺžka

12.5 km

Stúpanie

370 m

O náučnom chodníku

V srdci Tatier sa ukrýva jedna z najdivokejších dolín Európy. Tichá dolina je miesto, kde o osude stromov, zvierat a celých ekosystémov nerozhoduje človek, ale príroda. Po vetrovej kalamite v roku 2004 sa tu popadané stromy ponechali bez zásahu. Vďaka tomu tu môžeme pozorovať veľkolepý návrat divočiny. Mŕtve stromy dnes prekvitajú životom - sú domovom pestrofarebných machov, húb, aj vzácnych vtákov a v tieni jarabín sa už zelená nová generácia ihličnatých stromov. Príroda pozná recept na rozmanitý les, bez toho aby musel človek čokoľvek sadiť. Aké je jej tajomstvo? Prezradíme vám to priamo tam, v divokom lese!

Okrem toho vás zastavíme pri medveďom strome, dozviete sa ako vznikajú horské pramene, a napríklad aj načo sú užitočné lavíny. A vedeli ste, že sa tu našli stopy dinosaurov? Divočina je plná prekvapení - poďte s nami odhaľovať jej tajomstvá!

Na Podbanské, kde začína turistická trasa do Tichej doliny, môžete prísť autom, ale chodia tu aj autobusy. Ak prídete autom, zaparkujte na záchytnom parkovisku na Podbanskom.
Ak sa chystáte využiť MHD, autobus stojí priamo na tomto parkovisku – zastávka sa volá “Pribylina, Zruby”.

Z parkoviska sa vydajte pešo po ceste smerom na Hotel Permon, no pred prvou zákrutou odbočte doprava, smerom do lesa (vedie tu chodník, uvidíte ho z cesty). Prejdite po moste cez rieku na druhú stranu a na asflatovej ceste odbočte doľava. Pokračujte približne 1.5 km, kým prídete na rázcestie medzi Tichou a Kôprovou dolinou. Tu nájdete prvú zastávku.

Tento náučný chodník je relatívne mierny, nečaká vás žiadne strmé stúpanie, no je dlhý okolo 10 km, takže sa pripravte na celodenný výlet! Celou dolinou vedie asfaltová cesta, takže nebudete potrebovať žiadne špeciálne horské vybavenie – stačia tenisky, vhodné oblečenie podľa počasia a dostatok tekutín. Odporúčame zobrať si aj ďalekohľad! V lavínových žľaboch možno budete mať príležitosť pozorovať medvede.

TIP: Ak sa vám nechce ísť pešo 20 km, pri Hoteli Permon si môžete požičať bicykel (aj elektrický) a absolvovať lesmírny výlet na kolesách!

Prístup na náučný chodník je ovplyvnený zimnou uzáverou turistických chodníkov platnou od 1.11.-14.6. V tomto období je náučný chodník uzavretý od rázcestia pod Tomanovou dolinou. Dostanete sa teda len po 13. zo 17. zastávok. Ďakujeme, že rešpektujete návštevný poriadok Tatranského národného parku.

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori
No data was found

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

0.0
0.0/5
Zatiaľ žiadne hodnotenie tohto chodníka.

Pridajte hodnotenie pre Návrat divočiny

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.