0.0/5

Ostrov slnka v mori času

Bratislava, Devínska Kobyla

Čas

1:30 h (tam)

Dĺžka

3.5 km

Stúpanie

200 m

O náučnom chodníku

Devínska Kobyla je jedna z najhodnotnejších prírodných lokalít na Slovensku. Po tisíce rokov sa na tejto slnečnej malokarpatskej stráni pásli stáda veľkých divých bylinožravcov ako bizóny, nosorožce či byvoly, ktoré neskôr nahradili domáce zvieratá. Práve vďaka pastve zvierat a špecifickým podmienkam sa tu zachováva unikátne spoločenstvo rastlín a živočíchov, ktoré vám chceme predstaviť! Na náučnom chodníku z Hradu Devín na Sandberg vám priblížime fascinujúce príbehy a prepojenia zo sveta rastlín a hmyzu. Prezradíme vám, prečo majú niektoré rastliny ostne a tŕne, dozviete sa ako spolunažívajú niektoré druhy motýľov a mravcov a pozrieme sa aj na život jedného z našich najexotickejšie sfarbených vtákov, ktorý hniezdi v pieskovcových stenách Sandbergu.

Sprevádzať nás bude Pavol Littera z BROZ, ktorý sa podieľa na záchrane tohto vzácneho územia.

Tento náučný chodník vám odporúčame navštíviť na jar, v mesiacoch apríl - jún, kedy na stráňach kvitnú vo veľkých počtoch hlaváčiky jarné. Neoľutujete však, ani keď prídete v iné ročné obdobie!

Na začiatok modrej turistickej značky sa dostanete buď autobusom (vystúpite na zastávke Hrad Devín) alebo autom. Zaparkovať je možné v blízkosti Hradu Devín alebo devínskeho cintorína.

Cesta späť

Posledná zastávka náučného chodníka sa nachádza na Sandbergu, odkiaľ sa dostanete pešo do dediny Devínska Nová Ves. Odtiaľ chodí pravidelne každých 12 minút autobus č. 29, ktorým sa dostanete naspäť na parkovisko.

Trasa náučného chodníka nie je veľmi náročná, ide teda o vhodné miesto na výlet s deťmi. Celý tento chodník vedie po modrej turistickej značke, počnúc na Hadej ceste, v blízkosti autobusovej zastávky Hrad Devín. Vydajte sa smerom do kopca po Hadej ceste, prvá zastávka výletu vás čaká pri náučnej tabuli. Celý čas pokračujte po modrej turistickej značke.

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori

Mgr. Pavol Littera, PhD.

Ekológ, aktivista

Pavol je aktivista, vedec a ekológ pôsobiaci na Ústave zoológie SAV. Zároveň je aj spoluzakladateľ a podpredseda Bratislavského...

Lea Kurpasová

Koordinátorka

Pochádza z Liptova, no aktuálne žije v Poprade. Po niekoľkých rokoch života v zahraničí ju domov pritiahla túžba robiť zmyslupl...

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

0.0
0.0/5
Zatiaľ žiadne hodnotenie tohto chodníka.

Pridajte hodnotenie pre Ostrov slnka v mori času

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.