Vydrica očami lesných obyvateľov

Spoznajte s deťmi riečku Vydrica!

LOKALITA

Bratislava, Železná studnička

NÁROČNOSŤ

1/5

DĹŽKA

1.5 km

ČAS

0:40 hod (cesta tam)

STÚPANIE

30m

Vydrica očami lesných obyvateľov

Spoznajte s deťmi riečku Vydrica!

Vydrica očami lesných obyvateľov

LOKALITA

Bratislava, Železná studnička

NÁROČNOSŤ

1/5

DĹŽKA

1.5 km

ČAS

0:40 hod (cesta tam)

STÚPANIE

30m

O chodníku

Kľukatiaca sa riečka Vydrica vytvára v Malých Karpatoch nádherné rozmanité prostredie, ktoré je domovom mnohých lesných obyvateľov. Poďte ich s nami spoznať! Ukážeme vám, kde najradšej trávi čas tajomná vydra, podľa ktorej je Vydrica pomenovaná a naučíme vás rozpoznávať znaky jej prítomnosti v prírode. Nakukneme spolu aj pod vodnú hladinu a zistíme, čo všetko sa ukrýva pod kameňmi a medzi zatopenými koreňmi jelší. V teplejšej vode blízkej mokrade budeme pozorovať ropuchy či skokany, ktoré tu každoročne v jarných mesiacoch predvádzajú svoje “žabie divadlo”.
Počas prechádzky popri riečke vám prezradíme, či je pravda, že tchor smrdí, prečo sa diviaky kúpu v bahne alebo koľko rokov sa môže dožiť salamandra škvrnitá. Okrem toho spolu objavíme lesné kúpalisko, aj diviačí strom! Sprevádzať nás bude Michal Noga z Mestských lesov v Bratislave, ktorý to tu veľmi dobre pozná. Poďte sa s nami pozrieť na Vydricu očami lesných obyvateľov!

Praktické info

Tento náučný chodník je určený pre deti vo veku približne od 5 rokov. Trasa vedie priamo popri riečke Vydrica, kde nie je vychodený chodníček, ale terén je ľahko priechodný. Trasa je pomerne krátka a nenáročná, jediné mierne stúpanie vás čaká v závere chodníka - ku prameňu Johanka a k lesnej mokradi. Chodníček pozostáva z 15 zastávok, z ktorých je každá venovaná inému zvieratku. Vzdialenosť medzi jednotlivými zastávkami sa líši, no v priemere je to okolo 80m. Deti sa môžu vo Vydrici hrať, je dobré na to myslieť a možno im zobrať gumené čižmy alebo náhradné topánky.

Tento náučný chodník je otvorený celoročne, aj počas zimnej uzávery turistických chodníkov.

Ako sa sem dostať

Na začiatok chodníka sa dostanete autobusom číslo 43. Chodník začína neďaleko autobusovej zastávky “Lesopark”, kam každých 20-30 minút premáva autobus zo zastávky Červený most. Na Červenom moste môžete zaparkovať. Zo zastávky Lesopark treba potom prejsť približne 500m peši smerom hore po asfaltovej ceste (popri jazdeckom areáli). Prvá zastávka chodníka vás čaká na ľavej strane cesty, pár metrov od cesty smerom do lesa.

Predtým než sa vydáš na cestu…

1. Ak ešte nemáš, nainštaluj si Lesmír do svojho mobilu
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihlás sa a stiahni si svoj chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si chodník stiahni ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah chodníka má totiž okolo 900MB.

3. Vyraz na lesmírny výlet!
Lesmír ťa bude sprevádzať po trase chodníka, a na mieste zastávky ti odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Mgr. Michal Noga

Dlhoročne sa venoval vtáctvu, netopierom ale i tajomstvám ukrytým v sovích vývržkoch – či už ako pracovník Štátnej ochrany prírody, alebo rôznych mimovládnych organizácií.
Celý život ho sprevádza práca s verejnosťou. Aktuálne našiel svoje miesto v Mestských lesoch v Bratislave, kde môže prepájať exkurzie a vychádzky s rôznymi výtvarnými aktivitami.
Jeho srdcovým druhom je kaňa popolavá, ktorej hniezda v obilí chráni pred vykosením; v mimovládnej organizácii SAOLA – ochrana prírody realizuje menšie projekty zamerané na priblíženie tém ochrany prírody a vedeckého výskumu širokej verejnosti.

Podrobnosti

LOKALITA
Bratislava, Železná studnička
NÁROČNOSŤ
1/5
DĹŽKA
1.5 km
ČAS
0:40 hod (cesta tam)
STÚPANIE
30m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI