0.0/5

Vydrica očami lesných obyvateľov

Bratislava, Železná studnička

Čas

0:40 hod (tam)

Dĺžka

1.5 km

Stúpanie

30m

O náučnom chodníku

Kľukatiaca sa riečka Vydrica vytvára v Malých Karpatoch nádherné rozmanité prostredie, ktoré je domovom mnohých lesných obyvateľov. Poďte ich s nami spoznať! Na náučnom chodníku vám ukážeme, kde najradšej trávi čas tajomná vydra, podľa ktorej je Vydrica pomenovaná a naučíme vás rozpoznávať znaky jej prítomnosti v prírode. Nakukneme spolu aj pod vodnú hladinu a zistíme, čo všetko sa skrýva pod kameňmi a medzi zatopenými koreňmi jelší. V teplejšej vode blízkej mokrade budeme pozorovať ropuchy či skokany, ktoré tu každoročne v jarných mesiacoch predvádzajú svoje “žabie divadlo”.
Počas prechádzky popri riečke vám prezradíme, či je pravda, že tchor smrdí, prečo sa diviaky kúpu v bahne alebo koľko rokov sa môže dožiť salamandra škvrnitá. Okrem toho spolu objavíme lesné kúpalisko, aj diviačí strom! Sprevádzať nás bude Michal Noga z Mestských lesov v Bratislave, ktorý to tu veľmi dobre pozná. Poďte sa s nami pozrieť na Vydricu očami lesných obyvateľov!

Na začiatok náučného chodníka sa dostanete autobusom č. 43. Trasa začína neďaleko autobusovej zastávky “Lesopark”, kam každých 20-30 minút premáva autobus zo zastávky Červený most. Na Červenom moste môžete zaparkovať. Zo zastávky Lesopark potom musíte prejsť približne 500 m pešo smerom hore po asfaltovej ceste (popri jazdeckom areáli). Prvá zastávka náučného chodníka vás čaká na ľavej strane cesty, pár metrov od cesty smerom do lesa.

Tento náučný chodník je určený pre deti vo veku približne od 5 rokov. Trasa vedie priamo popri riečke Vydrica, kde nie je vychodený chodník, ale terén je ľahko priechodný. Trasa je pomerne krátka a nenáročná, jediné mierne stúpanie vás čaká v závere chodníka – ku prameňu Johanka a k lesnej mokradi. Náučný chodník pozostáva z 15 zastávok, z ktorých je každá venovaná inému zvieratku. Vzdialenosť medzi jednotlivými zastávkami sa líši, no v priemere je to okolo 80 m. Deti sa môžu vo Vydrici hrať, je dobré na to myslieť a zobrať im gumené čižmy alebo náhradné topánky.

Tento náučný chodník je otvorený celoročne, aj počas zimnej uzávery turistických chodníkov.

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori

Mgr. Michal Noga

Ochrana prírody

Dlhoročne sa venoval vtáctvu, netopierom ale i tajomstvám ukrytým v sovích vývržkoch – či už ako pracovník Štátnej ochrany prír...

Lea Kurpasová

Koordinátorka

Pochádza z Liptova, no aktuálne žije v Poprade. Po niekoľkých rokoch života v zahraničí ju domov pritiahla túžba robiť zmyslupl...

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

0.0
0.0/5
Zatiaľ žiadne hodnotenie tohto chodníka.

Pridajte hodnotenie pre Vydrica očami lesných obyvateľov

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.