0.0/5

Dunaj – tepna života

Bratislava

Čas

0:45 h (tam)

Dĺžka

3.3 km

Stúpanie

10 m

O náučnom chodníku

Tak ako krv nesie kyslík a živiny do celého tela, tak prinášajú rieky život do našej krajiny. Majestátna rieka Dunaj tak robí už od nepamäti - a práve preto na jeho brehoch vzniklo mesto Bratislava. Rozmanitosť života v Dunaji a jeho okolí bola kedysi ohromujúca! Ekológ Erik Baláž vám na náučnom chodníku prezradí, ako vyzerala táto krajina pred tisíckami rokov, keď sa nespútaný Dunaj rozlieval do pestrej mozaiky lesov, mokradí a množstva bočných ramien. Viete si predstaviť, čo všetko tu žilo? Jedinečné jesetery - druh rýb, ktorý tu prežíva už od čias dinosaurov. Tie vám na tomto náučnom chodníku predstaví ichtyológ Ladislav Pekárik zo SAV. Dozviete sa, že niektoré z nich dorastali až do dĺžky 8 metrov a mohli ste ich tu vidieť ešte v minulom storočí!
Okrem toho sa dozviete, na čo sú užitočné povodne a na Pečnianskej pláži spolu preskúmame príbeh “chodiacich stromov”. Poďte sa presvedčiť o tom, že Dunaj vždy bol a stále je pulzujúca tepna života!

Trasa náučného chodníka začína na Tyršovom nábreží a pokračuje približne 3 km proti prúdu Dunaja. Je to nenáročná prechádzka, ktorú zvládnu aj menšie deti. Náučný chodník vedie po vyšliapanom chodníčku cez Pečniansky les, popri brehu Dunaja.

Týmito miestami vedie viacero chodníkov, ktoré sú navzájom pospájané, no nemusíte sa báť, že sa stratíte – len sa držte v blízkosti rieky. V druhej polovici trasy môže byť počas letných mesiacov bujnejšia vegetácia a teda menej prehľadná trasa náučného chodníka. Rastie tu aj žihľava, preto odporúčame dlhé nohavice. Pečnianska pláž ponúka príležitosti pre opekanie a samozrejme je možné sa tu kúpať!

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori

Mgr. Ladislav Pekárik, Ph.D.

Ichtyológ, SAV

Ekológ Ladislav Pekárik je pracuje ako vedec v Centre biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied. Pôsobil aj ako ...

Erik Baláž

Ekológ, Ochranár

Vyrástol pod Tatrami a od svojich 16 rokov tu strávil veľa času v divokej prírode. V roku 2002 ukončil štúdium Ekológie lesa na...

Lea Kurpasová

Koordinátorka

Pochádza z Liptova, no aktuálne žije v Poprade. Po niekoľkých rokoch života v zahraničí ju domov pritiahla túžba robiť zmyslupl...

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

0.0
0.0/5
Zatiaľ žiadne hodnotenie tohto chodníka.

Pridajte hodnotenie pre Dunaj – tepna života

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.