Les očami tetrova hlucháňa

Spoznaj vzácneho hlucháňa

LOKALITA

VYSOKÉ TATRY, ŠTRBSKÉ PLESO

NÁROČNOSŤ

1/5

DĹŽKA

4.7 km

ČAS

1:20 hod (cesta tam)

STÚPANIE

200m

Les očami tetrova hlucháňa

Spoznaj vzácneho hlucháňa

Les očami tetrova hlucháňa

LOKALITA

VYSOKÉ TATRY, ŠTRBSKÉ PLESO

NÁROČNOSŤ

1/5

DĹŽKA

4.7 km

ČAS

1:20 hod (cesta tam)

STÚPANIE

200m

O chodníku

Tetrov hlucháň bol po tisícročia v našich lesoch úplne bežný vták, no v poslednej dobe sa ocitol na pokraji vyhynutia. Ako je to možné? Tieto “horské kury” totiž potrebujú pre svoj život veľmi špecifické prostredie. Lesmírny chodník zo Štrbského na menej známe Jamské pleso vás prevedie územím, kde sa hlucháňom mimoriadne dobre darí. Je to jediné miesto na Slovensku, kde ich počet stále rastie - všade inde klesá. Poďte sa na tento les pozrieť očami hlucháňa a zistíte, v čom je výnimočný! Po ceste vám odhalíme prekvapivé fakty zo života hlucháňov a dozviete sa napríklad aj ako vzniklo Štrbské pleso.

Ako sa dostať na chodník

Na Štrbské pleso môžete prísť autom, no dá sa tu dostať aj MHD. Denne tu chodia autobusy, Tatranská električka z Popradu aj zubačka zo Štrby. Ak sa chystáte prísť autom, zaparkujte na jednom z parkovísk pri Štrbskom plese. Príďte pešo ku plesu pred Grandhotel Kempinski - tu nájdete prvú zastávku chodníka.

Praktické info

Trasa na Jamské pleso je mierna, striedavo stúpa a klesá, čo ju robí veľmi záživnou. Je to nenáročná prechádzka, ktorú hravo zvládnu aj deti. Po ceste je prameň aj prístrešok so stolom a lavičkami. Cesta trvá približne 1,5 hodiny jedným smerom. Vrátiť sa môžete po tej istej trase, alebo si cestu späť môžete obmeniť po modrej a zelenej značke, popri Rakytovských plieskach. Na túto túru nepotrebujete žiadne špeciálne horské vybavenie - postačia tenisky a vhodné oblečenie podľa počasia.

Chodník je prístupný celoročne, aj počas zimnej uzávery turistických chodníkov.

PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si svoj chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si chodník stiahni ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah chodníka má totiž okolo 900MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet!
Lesmír vás bude sprevádzať po trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

­

MAPA

Sprievodcovia

Erik Baláž
ekológ, ochranár, filmár

Erik sa celý život venuje ochrane prírody. Vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času pozorovaním divokej prírody. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie divoké územie na Slovensku. Je tiež jedným z hlavných iniciátorom kampane My sme les pre zastavenie ťažby dreva v národných parkoch. Okrem toho sa Erik venuje tvorbe filmov a písaniu kníh, prostredníctvom ktorých sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Rád sprevádza ľudí do prírody a je známy tým, že dokáže svoje vedomosti podať zrozumiteľne a pútavo.

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Hodnotenia

Boli sme dnes, perfektne informácie, krásna magická cesta, určite vyskúšame aj ďalšie výlety z aplikácie.

Podrobnosti

LOKALITA
VYSOKÉ TATRY, ŠTRBSKÉ PLESO
NÁROČNOSŤ
1/5
DĹŽKA
4.7 km
ČAS
1:20 hod (cesta tam)
STÚPANIE
200m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI