MEDVEDÍ ROK

Zažite rok v živote medveďa!

LOKALITA

VYSOKÉ TATRY, Bielovodská dolina

NÁROČNOSŤ

5/5

DĹŽKA

12 km

ČAS

4:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

920m

MEDVEDÍ ROK

Zažite rok v živote medveďa!

MEDVEDÍ ROK

LOKALITA

VYSOKÉ TATRY, Bielovodská dolina

NÁROČNOSŤ

5/5

DĹŽKA

12 km

ČAS

4:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

920m

O chodníku

Po ceste nádhernou Bielovodskou dolinou vám budeme po kúskoch odhaľovať prekvapivo mierumilovnú povahu najväčších šeliem našich lesov. Pozrieme sa spolu na to čím medvede trávia čas v jednotlivých ročných obdobiach, kde sa zdržiavajú a čo sa deje v ich živote. Možno vás prekvapí, že až 90% medvedieho jedálnička tvorí rastlinná potrava - bežne spásajú trávu, čučoriedky či brusnice. Človeka v žiadnom prípade nepovažujú za potenciálnu korisť. Nie je dôvod sa medveďov báť, je však dôležité vedieť, ako sa pri prípadnom stretnutí zachovať, aby si naše správanie nevysvetlili ako hrozbu. Aj to vám na tomto náučnom chodníku ukážeme! Okrem toho vás naučíme spoznávať medvedie stopy, trus a ďalšie známky ich prítomnosti v prírode. Sprevádzať vás bude Erik Baláž, známy slovenský ekológ a ochranár, ktorý prestal stretnutia s medveďmi počítať pri čísle 300. Erik sa 15 rokov intenzívne venoval pozorovaniu medveďov, čo ho inšpirovalo aj k natočeniu filmu Strážca divočiny a napísaniu knihy Posledná pevnosť.

Praktické info

Čo sa týka trasy, jedná sa o najnáročnejší z našich náučných chodníkov - vhodný pre tých, ktorí sa chcú naozaj poriadne vyvetrať! Chodník vedie celou Bielovodskou dolinou až ku Litvorovmu plesu, čo je približne 12 km jedným smerom. Budete prechádzať cez rôznorodé prírodné prostredia - popri potoku, cez les, lúky, až do vysoko
Šanca, že tu medvede stretnete je veľmi nízka napriek tomu, že tu žijú. Značeným turistickým chodníkom sa vyhýbajú.

Prístup na tento chodník je ovplyvnený zimnou uzáverou turistických chodníkov. Od 1.11.-14.6. sa dostanete len po Horáreň v Bielovodskej doline (6/20 zastávok).

Ako sa sem dostať

Na tento chodník sa môžete dostať autom alebo autobusom. Prvá zastávka chodníka vás čaká hneď na Lysej Poľane, kde sa nachádza autobusová zastávka aj platené parkovisko. Autobus z Popradu tu chodí pravidelne každú 1-2 hodiny. Posledný spiatočný autobus smer Poprad však odchádza o 18:15 (dajte si pozor, aby ste sa stihli vrátiť, keďže ide o náročnú trasu!).

Predtým než sa vydáš na cestu…

1. Ak ešte nemáš, nainštaluj si Lesmír do svojho mobilu
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihlás sa a stiahni si svoj chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si chodník stiahni ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah chodníka má totiž okolo 900MB.

3. Vyraz na lesmírny výlet!
Lesmír ťa bude sprevádzať po trase chodníka, a na mieste zastávky ti odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Erik Baláž
ekológ, ochranár, filmár

Erik sa celý život venuje ochrane prírody. Vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času pozorovaním divokej prírody. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie divoké územie na Slovensku. Je tiež jedným z hlavných iniciátorom kampane My sme les pre zastavenie ťažby dreva v národných parkoch. Okrem toho sa Erik venuje tvorbe filmov a písaniu kníh, prostredníctvom ktorých sa mu podarilo nadchnúť pre divokú prírodu tisícky ľudí. Rád sprevádza ľudí do prírody a je známy tým, že dokáže svoje vedomosti podať zrozumiteľne a pútavo.

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Podrobnosti

LOKALITA
VYSOKÉ TATRY, Bielovodská dolina
NÁROČNOSŤ
5/5
DĹŽKA
12 km
ČAS
4:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
920m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI