0.0/5

Medvedí rok

Vysoké Tatry, Bielovodská dolina

Čas

4:30 h

Dĺžka

12 km

Stúpanie

920 m

O náučnom chodníku

Na turistike v nádhernej Bielovodskej doline vám budeme po kúskoch odhaľovať prekvapivo mierumilovnú povahu najväčších šeliem našich lesov. Pozrieme sa na to, ako medvede trávia čas v jednotlivých ročných obdobiach, kde sa zdržiavajú a čo sa deje v ich živote. Možno vás prekvapí, čo medvede jedia. 90% medvedieho jedálnička tvorí rastlinná potrava - bežne spásajú trávu, čučoriedky či brusnice. Človeka v žiadnom prípade nepovažujú za potenciálnu korisť. Nie je dôvod sa medveďov báť, je však dôležité vedieť, ako sa zachovať pri stretnutí s medveďom, aby si naše správanie nevysvetlili ako hrozbu. Aj to vám na tomto náučnom chodníku ukážeme! Okrem toho vás naučíme spoznávať medvedie stopy, trus a ďalšie známky ich prítomnosti v prírode. Sprevádzať vás bude Erik Baláž, známy slovenský ekológ a ochranár, ktorý prestal stretnutia s medveďmi počítať pri čísle 300. Erik sa 15 rokov intenzívne venoval pozorovaniu medveďov, čo ho inšpirovalo aj k natočeniu filmu Strážca divočiny a napísaniu knihy Posledná pevnosť.

Na tento náučný chodník sa môžete dostať autom alebo autobusom. Prvá zastávka chodníka vás čaká hneď na Lysej Poľane, kde sa nachádza autobusová zastávka aj platené parkovisko. Autobus z Popradu tu chodí pravidelne každú 1-2 hodiny. Posledný spiatočný autobus smer Poprad však odchádza o 18:15 (dajte si pozor, aby ste sa stihli vrátiť, keďže ide o náročnú turistickú trasu!).

Čo sa týka turistickej trasy, jedná sa o najnáročnejší z našich náučných chodníkov – vhodný pre tých, ktorí sa chcú naozaj poriadne vyvetrať! Chodník vedie celou Bielovodskou dolinou až ku Litvorovmu plesu, čo je približne 12 km jedným smerom. Budete prechádzať cez rôznorodé prírodné prostredia – popri potoku, cez les, lúky, až do vysokohorského prostredia.
Šanca, že tu medvede stretnete je veľmi nízka napriek tomu, že tu žijú. Značeným turistickým chodníkom sa vyhýbajú.

Prístup na tento náučný chodník je ovplyvnený zimnou uzáverou turistických chodníkov. Od 1.11.-14.6. sa dostanete len po Horáreň v Bielovodskej doline (6/20 zastávok).

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori

Erik Baláž

Ekológ, Ochranár

Vyrástol pod Tatrami a od svojich 16 rokov tu strávil veľa času v divokej prírode. V roku 2002 ukončil štúdium Ekológie lesa na...

Lea Kurpasová

Koordinátorka

Pochádza z Liptova, no aktuálne žije v Poprade. Po niekoľkých rokoch života v zahraničí ju domov pritiahla túžba robiť zmyslupl...

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

0.0
0.0/5
Zatiaľ žiadne hodnotenie tohto chodníka.

Pridajte hodnotenie pre Medvedí rok

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.