0.0/5

Vesmír lesa

Západné Tatry, Jalovecká dolina

Čas

3:30 h (tam)

Dĺžka

7 km

Stúpanie

680 m

O náučnom chodníku

Na náučnom chodníku z Bobroveckej Vápenice smerom na Salatín v Západných Tatrách sa spolu ponoríme do fascinujúceho vesmíru, akým je lesný ekosystém. Vedeli ste, že samotné stromy predstavujú len malú časť lesa? Väčšina života v lese sa totiž nachádza pod zemou. Po ceste Jaloveckou dolinou sa spolu pozrieme na to, čo všetko je súčasťou lesného ekosystému a akú rolu v ňom hrajú napríklad baktérie a huby. Prezradíme vám, že vlákna húb v pôde sa spájajú a vytvárajú podzemnú internetovú sieť, na ktorú sú napojené všetky stromy! Prostredníctvom nej vedia medzi sebou komunikovať a posielať si rôzne látky. Okrem toho vďaka množstvu kreslených animácií pochopíte čo je fotosyntéza a prečo je to jeden z najdôležitejších procesov na Zemi.

Náučný chodník začína na Bobroveckej Vápenici, kam sa najlepšie dostanete autom. Priamo na parkovisku pri turistickej značke vás čaká prvá zastávka chodníka. Možnosti MHD sú tu trochu obmedzené, ale sú: z Liptovského Mikuláša sa autobusom dostanete na začiatok obce Jalovec (zastávka “Jalovec, most”). Odtiaľ potom treba ísť 2,5 km pešo po asfaltke vľavo, smerom na Hotel Mních (je to cca 30 minút chôdze).

Väčšina trasy náučného chodníka je veľmi mierna, striedavo stúpa a klesá, no v poslednej tretine (od rázcestia Hlbokej doliny a Parichvostu) vás čaká výraznejšie stúpanie. Turistika končí na horskej lúke pod Salatínom, odkiaľ sa naskytá krásny pohľad na západotatranské končiare. Z poslednej zastávky máte možnosť pokračovať až na vrchol Salatín, čo je ešte približne 1,5 hod. chôdze a 600 výškových metrov. Ak sa nenecháte odradiť strmším terénom, zo Salatína vás čaká nádherné horské prostredie a výhľad na celé Západné Tatry, Liptov, Oravu a Poľsko. Väčšina náučného chodníka vedie dolinou popri potoku, kde sa aj počas teplých letných dní drží tieň a chladnejší vzduch – odporúčame si preto zobrať jednu teplú vrstvu navyše!

Prístup na tento náučný chodník je ovplyvnený zimnou uzáverou turistických chodníkov. Od 1.11.-14.6. sa dostanete len po Rázcestie pod Lyscom (9/15 zastávok).

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori

Erik Baláž

Ekológ, Ochranár

Vyrástol pod Tatrami a od svojich 16 rokov tu strávil veľa času v divokej prírode. V roku 2002 ukončil štúdium Ekológie lesa na...

Lea Kurpasová

Koordinátorka

Pochádza z Liptova, no aktuálne žije v Poprade. Po niekoľkých rokoch života v zahraničí ju domov pritiahla túžba robiť zmyslupl...

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

0.0
0.0/5
Zatiaľ žiadne hodnotenie tohto chodníka.

Pridajte hodnotenie pre Vesmír lesa

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.