OSTROV SLNKA V MORI ČASU

Preskúmajte Devínsku Kobylu!

LOKALITA

BRATISLAVA, Devínska Kobyla

NÁROČNOSŤ

2/5

DĹŽKA

3.5 km

ČAS

1:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

200m

OSTROV SLNKA V MORI ČASU

Preskúmajte Devínsku Kobylu!

OSTROV SLNKA V MORI ČASU

LOKALITA

BRATISLAVA, Devínska Kobyla

NÁROČNOSŤ

2/5

DĹŽKA

3.5 km

ČAS

1:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

200m

O chodníku

Devínska Kobyla je jedna z najhodnotnejších prírodných lokalít na Slovensku. Po tisíce rokov sa na tejto slnečnej malokarpatskej stráni pásli stáda veľkých divých bylinožravcov ako bizóny, nosorožce či byvoly, ktoré neskôr nahradili domáce zvieratá. Práve vďaka pastve zvierat a špecifickým podmienkam sa tu zachováva unikátne spoločenstvo rastlín a živočíchov, ktoré vám chceme predstaviť! Po ceste z Hradu Devín na Sandberg vám priblížime fascinujúce príbehy a prepojenia zo sveta rastlín a hmyzu. Prezradíme vám prečo majú niektoré rastliny ostne a tŕne, dozviete sa ako spolunažívajú niektoré druhy motýľov a mravcov a pozrieme sa aj na život jedného z našich najexotickejšie sfarbených vtákov, ktorý hniezdi v pieskovcových stenách Sandbergu.

Sprevádzať nás bude Pavol Littera z BROZ, ktorý sa podieľa na záchrane tohto vzácneho územia.

Tento chodník vám odporúčame navštíviť na jar, v mesiacoch apríl - jún, kedy na stráňach kvitnú vo veľkých počtoch hlaváčiky jarné. Neoľutujete však, ani keď prídete v iné ročné obdobie!

Praktické info

Trasa chodníka nie je veľmi náročná, je vhodná aj pre menšie deti. Celý tento chodník vedie po modrej turistickej značke, počnúc na Hadej ceste, v blízkosti autobusovej zastávky Hrad Devín. Vydajte sa smerom do kopca po Hadej ceste, prvá zastávka chodníka vás čaká pri náučnej tabuli. Po celý čas pokračujte po modrej turistickej značke.

Ako sa sem dostať

Na začiatok modrej turistickej značky sa dostanete buď autobusom - vystúpite na zastávke Hrad Devín - alebo autom. Zaparkovať je možné v blízkosti Hradu Devín alebo devínskeho cintorína.

Cesta späť

Posledná zastávka chodníka sa nachádza na Sandbergu, odkiaľ sa dostanete pešo do dedinky Devínska Nová Ves. Odtiaľ chodí pravidelne každých 12 minút autobus č. 29, ktorým sa dostanete naspäť na parkovisko.

Predtým než sa vydáš na cestu…

1. Ak ešte nemáš, nainštaluj si Lesmír do svojho mobilu
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihlás sa a stiahni si svoj chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si chodník stiahni ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah chodníka má totiž okolo 900MB.

3. Vyraz na lesmírny výlet!
Lesmír ťa bude sprevádzať po trase chodníka, a na mieste zastávky ti odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Mgr. Pavol Littera, PhD.
ekológ, aktivista

Pavol je aktivista, vedec a ekológ pôsobiaci na Ústave zoológie SAV. Zároveň je aj spoluzakladateľ a podpredseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).

Podrobnosti

LOKALITA
BRATISLAVA, Devínska Kobyla
NÁROČNOSŤ
2/5
DĹŽKA
3.5 km
ČAS
1:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
200m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI