OSTROV SLNKA V MORI ČASU

Preskúmajte Devínsku Kobylu!

LOKALITA

BRATISLAVA, Devínska Kobyla

NÁROČNOSŤ

2/5

DĹŽKA

3.5 km

ČAS

1:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

200m

OSTROV SLNKA V MORI ČASU

Preskúmajte Devínsku Kobylu!

OSTROV SLNKA V MORI ČASU

LOKALITA

BRATISLAVA, Devínska Kobyla

NÁROČNOSŤ

2/5

DĹŽKA

3.5 km

ČAS

1:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

200m

O náučnom chodníku

Devínska Kobyla je jedna z najhodnotnejších prírodných lokalít na Slovensku. Po tisíce rokov sa na tejto slnečnej malokarpatskej stráni pásli stáda veľkých divých bylinožravcov ako bizóny, nosorožce či byvoly, ktoré neskôr nahradili domáce zvieratá. Práve vďaka pastve zvierat a špecifickým podmienkam sa tu zachováva unikátne spoločenstvo rastlín a živočíchov, ktoré vám chceme predstaviť! Na náučnom chodníku z Hradu Devín na Sandberg vám priblížime fascinujúce príbehy a prepojenia zo sveta rastlín a hmyzu. Prezradíme vám, prečo majú niektoré rastliny ostne a tŕne, dozviete sa ako spolunažívajú niektoré druhy motýľov a mravcov a pozrieme sa aj na život jedného z našich najexotickejšie sfarbených vtákov, ktorý hniezdi v pieskovcových stenách Sandbergu.

Sprevádzať nás bude Pavol Littera z BROZ, ktorý sa podieľa na záchrane tohto vzácneho územia.

Tento náučný chodník vám odporúčame navštíviť na jar, v mesiacoch apríl - jún, kedy na stráňach kvitnú vo veľkých počtoch hlaváčiky jarné. Neoľutujete však, ani keď prídete v iné ročné obdobie!

AKO SA DOSTAŤ NA NÁUČNÝ CHODNÍK

Na začiatok modrej turistickej značky sa dostanete buď autobusom (vystúpite na zastávke Hrad Devín) alebo autom. Zaparkovať je možné v blízkosti Hradu Devín alebo devínskeho cintorína.

CESTA SPÄŤ

Posledná zastávka náučného chodníka sa nachádza na Sandbergu, odkiaľ sa dostanete pešo do dediny Devínska Nová Ves. Odtiaľ chodí pravidelne každých 12 minút autobus č. 29, ktorým sa dostanete naspäť na parkovisko.

PRAKTICKÉ INFO

Trasa náučného chodníka nie je veľmi náročná, ide teda o vhodné miesto na výlet s deťmi. Celý tento chodník vedie po modrej turistickej značke, počnúc na Hadej ceste, v blízkosti autobusovej zastávky Hrad Devín. Vydajte sa smerom do kopca po Hadej ceste, prvá zastávka výletu vás čaká pri náučnej tabuli. Celý čas pokračujte po modrej turistickej značke.

PREDTÝM, NEŽ SA VYDÁTE NA CESTU…

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Mgr. Pavol Littera, PhD.
ekológ, aktivista

Pavol je aktivista, vedec a ekológ pôsobiaci na Ústave zoológie SAV. Zároveň je aj spoluzakladateľ a podpredseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).

Podrobnosti

LOKALITA
BRATISLAVA, Devínska Kobyla
NÁROČNOSŤ
2/5
DĹŽKA
3.5 km
ČAS
1:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
200m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI