Podcast Lesmír Erika Baláža

Erikov vesmír je les. Ako ekológ, aktivista a filmár prináša Erik fascinujúce príbehy o tom, ako funguje príroda, a nevyhýba sa ani aktuálnym témam týkajúcim sa jej ochrany.
Kde počúvať
Erik Baláž: Boj o Tichú a Kôprovú dolinu
Vypočujte si rozprávanie ekológa, ochranára a aktivistu Erika Baláža o dramatickom procese záchrany Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách. Mladým aktivistom sa nakoniec podarilo zabrániť ťažbe dreva v chránených dolinách, ktoré dnes predstavujú jedno z najväčších prírodných bohatstiev Slovenska.
Afrika očami Erika Baláža 1. diel
Povedali sme si, že vás počas týchto mrazivých dní trochu zahrejeme novým dielom podcastu o horúcej Afrike, ktorú Erik nedávno navštívil! Erik vám v tejto epizóde priblíži svoje zážitky a prekvapivé pozorovania zo safari. Vedeli ste, že africké divoké zvieratá, vrátane levov a leopardov, ľudí úplne ignorujú? Diskutujeme o tom, ako je možné, že tu zvieratá človeka nevnímajú ako korisť či potenciálnu hrozbu - a prečo je tomu u nás inak. Okrem toho sa dozviete ako sa spí v africkej divočine, ako fungujú národné parky v Tanzánii, aj ako bylinožravce formujú (nielen) tunajšiu krajinu. Príbehov máme naozaj kopec, preto sme túto tému rozdelili do dvoch epizód… Započúvajte sa do tej prvej!
Afrika očami Erika Baláža 2. diel
Dnešná epizóda je pokračovaním rozhovoru s Erikom o jeho ceste do Afriky, konkrétne do Tanzánie a jej národných parkov. V minulom dieli sme sa dozvedeli aké to je stretnúť leva na pár metrov, prečo divoké zvieratá v Afrike ľudí úplne ignorujú a ako bylinožravce formujú tunajšiu krajinu. V tejto epizóde si vypočujeme Erikove zážitky z národných parkov Serengeti, Ngoro ngoro a Arusha. Dozviete napríklad do akej miestni ľudia podporujú ochranu prírody, prečo na rovine nerastú stromy alebo aká je ekologická funkcia hrochov. Príjemné počúvanie!
Lesmírny podcast: Otázky a odpovede
V tomto dieli odpovedáme na vaše otázky! Dozviete sa napríklad či môžu potraviny v batohu prilákať medveďa keď nocujeme vonku, prečo je v zime skialpinizmus v Tatrách problém (veď všetky zvieratá predsa spia a chránené rastliny sú pod snehom), ale aj ako hospodáriť v lesoch tak, aby sme zlepšili vodný režim, biodiverzitu, odolnosť a zároveň udržali ekonomiku. Ďakujeme za vaše skvelé otázky! Neváhajte nám posielať ďalšie - buď do správy alebo na info@lesmir.sk. Radi na odpovieme v nasledujúcich podcastoch!
Jarabiny – nenápadní záchrancovia lesa
Vedeli ste, že jarabiny majú v lese nenahraditeľnú úlohu? Po letnej pauze pre vás opäť začíname tvoriť podcasty o divočine! Tentokrát sa s Erikom Balážom rozprávame o jarabinách a ich funkcii v lesnom ekosystéme. Okrem iného sa dozviete ako jarabiny zachraňujú lesnú pôdu, ako je možné, že semiačka jarabín sú všade v lese, alebo kto v Tichej doline robí najeseň najväčšiu jarabinovú párty :)
Extrémne sucho: Dokážeme sa s ním vysporiadať?
Je sucho, ktorému čelíme, spôsobené tým, že máme menej zrážok? V rozhovore s Erikom Balážom sa v tomto dieli podcastu dozviete, že zrážok celkovo nie je menej - na horách dokonca prší viac ako v minulosti. Problém je, že zrážky sú počas roka nerovnomerne rozložené a krajina nie je schopná vodu zadržať. Pozrieme sa spolu na to akú rolu hrajú zdravé lesy v zadržiavaní vody v krajine, ako stromy ochladzujú vzduch a prečo je väčšina riek dnes z ekologického hľadiska nefunkčných. Započúvajte sa…
Lazník Roman Kostúr: Ako sa dá žiť s medveďmi
Máme dôvod na paniku z premnožených medveďov, alebo je možné aby ľudia a medvede žili v blízkosti jeden druhého bez konfliktov? Roman Kostúr žije na podpoľaní vyše 20 rokov. S manželkou a štyrmi malými deťmi chovajú na lazoch neďaleko Očovej ovce, kozy, kravy, kone - a problémy s medveďmi nemajú. Ako je to možné? Podľa lazníka nie je otázka či sa s dá medveďmi žiť, ale či to my ľudia chceme. Roman je živý príklad toho, že s medveďmi sa dá spolunažívať v mieri, ak sa naučíme správne reagovať a nastavíme si hranice.
Vesmír lesa – ako funguje lesný ekosystém?
V tomto dieli podcastu vám s Erikom Balážom predstavíme lesný vesmír! Pozrieme sa spolu na to, čo všetko je súčasťou lesného ekosystému a akú rolu v ňom hrajú napríklad baktérie a huby. Vedeli ste, že až 80% života v lese sa nachádza v pôde? Lesná pôda je pretkaná miliardami tenučkých hubových vlákien tvoriacich podzemnú internetovú sieť, na ktoré sú napojené všetky stromy. V rozhovore sa dozviete čo sú “lesné peniaze”, kto s kým robí v lese “business” a aj to, či sa stromy dokážu rozprávať... Príjemné počúvanie!
Karol Kaliský: Ako sa filmuje divočina
Kto stojí za úchvatnými filmami o slovenskej divočine Vlčie hory, Nesmrteľný les či Živá rieka? V tomto dieli podcastu vám režisér Erik Baláž a filmár Karol Kaliský priblížia svoje zážitky z filmovania divokej prírody. Súčasťou tímu Arolla Film sú aj Adam Baštek, Jakub Mrocek a Jozef Fiala, ktorí pre pekný záber hlucháňa či medveďa často putujú hlboko do divočiny s desiatkami kilogramov techniky na chrbte. Sú ochotní sedieť bez pohnutia v každom počasí celé dni a noci, aby nenarušili život divokých zvierat. Čo ich poháňa? Nejde im len o pekné filmy. Chalani z Arolla Film sa prostredníctvom autentických záberov snažia sprostredkovať ich nadšenie pre divokú prírodu širokej verejnosti a prispieť k ochrane konkrétnych území. V rozhovore vám prezradia, na čo sa môžete tešiť v ich novom filmovom projekte, na ktorom momentálne pracujú. Príjemné počúvanie!
Sprevádzanie v prírode: ako zážitok mení naše vnímanie
Sú turisti v prírode problém? Nemusia byť, ak sa citlivo nastavia pravidlá. Sprevádzanie v prírode môže byť prínosom nielen pre návštevníkov, ale aj pre región, a v konečnom dôsledku aj pre samotnú prírodu. Jerguš Tesák, zoológ a sprievodca, ktorý sa venuje ochrane veľkých šeliem, v rozhovore s Erikom Balážom zdieľa svoje skúsenosti so sprevádzaním v prírode. Vďaka zážitku sa s prírodou citovo prepájame, lepšie jej rozumieme a máme väčšiu potrebu ju chrániť. Sprevádzanie by mohlo byť novou, dôležitou súčasťou našich národných parkov, ktoré aktuálne prechádzajú reformou. Ako by to mohlo fungovať a čo všetko by ste mohli v národnom parku vidieť a zažiť sa dozviete v tomto diele podcastu. Príjemné počúvanie!

Požiadavka bola úspešne odoslaná.