ZA VTÁČÍM SPEVOM

Spoznajte vtáčiky Malých Karpát

LOKALITA

BRATISLAVA, Železná studnička

NÁROČNOSŤ

2/5

DĹŽKA

4.5 km

ČAS

1:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

170m

ZA VTÁČÍM SPEVOM

Spoznajte vtáčiky Malých Karpát

ZA VTÁČÍM SPEVOM

LOKALITA

BRATISLAVA, Železná studnička

NÁROČNOSŤ

2/5

DĹŽKA

4.5 km

ČAS

1:30 hod (cesta tam)

STÚPANIE

170m

O chodníku

Na trase zo Železnej studničky na Drieňovské lúky vám predstavíme vyše 20 druhov vtákov, ktoré žijú v okolí nášho hlavného mesta. Vďaka rozmanitosti mestských lesov tu uvidíte skutočne pestrú škálu vtákov - od najmenšieho orieška hnedého až po tesára čierneho či výra skalného. Naučíme vás ich rozoznávať podľa spevu aj vzhľadu! Dozviete sa, kto je “policajt v lese”, koho spev znie ako skapíňajúci motor a ktorý vtáčik dokáže napodobniť zvuk motorovej píly či zvonenia telefónu. Chodníkom nás bude sprevádzať skúsený ornitológ Ján Dobšovič, ktorý sa poznávaniu vtáctva venuje celý život… Tak poďte, vydáme sa spolu za vtáčím spevom!

Praktické info

Trasa chodníka nie je veľmi náročná, hravo ju zvládnu aj deti. Vyrážame zo Železnej studničky smerom na Malý Drieňovec, kam nás dovedie lesná cestička. Za Malým Drieňovcom sa napojíme na žltú turistickú značku, ktorou budeme pokračovať Tento chodník vám odporúčame navštíviť na jar, v mesiacoch apríl - jún, kedy je obdobie párenia a hniezdenia väčšiny vtákov. V tomto čase sa budú ozývať najviac. Zážitok z chodníka však budete mať aj počas ostatných mesiacov. Navyše, ak sem v lete prídete veľmi skoro ráno - okolo 5:00 - pravdepodobne budete mať možnosť pozorovať bociana čierneho.

Ako sa dostať na chodník

Náučný chodník začína na Železnej studničke, kam sa môžete dostať buď pešo alebo autobusom zo zastávky Červený most.
Cesta pešo z Červeného mosta trvá približne 45 minút.
Na Železnú studničku chodí pravidelne každú hodinu autobus č.43, na ktorý môžete nastúpiť na zastávke “Partizánska lúka” v blízkosti Červeného mosta.

Cesta späť

Posledná zastávka chodníka sa nachádza v blízkosti autobusovej zastávky Drieňovské lúky, odkiaľ chodí takisto autobus č. 43 smerom na Červený most. Autobus stojí aj na Železnej studničke, kde sa môžete osviežiť v bufete.

Predtým než sa vydáš na cestu…

1. Ak ešte nemáš, nainštaluj si Lesmír do svojho mobilu
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihlás sa a stiahni si svoj chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si chodník stiahni ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah chodníka má totiž okolo 900MB.

3. Vyraz na lesmírny výlet!
Lesmír ťa bude sprevádzať po trase chodníka, a na mieste zastávky ti odomkne pripravený obsah.

MAPA

Sprievodcovia

Lea Kurpasová

Lea vo videách vystupuje ako laik, ktorý vedie dialóg s odborným sprievodcom. Pýta sa otázky, ktoré by možno napadli aj teba, a udržuje tak výklad zrozumiteľný pre každého. Okrem toho sa v Lesmíre podieľa aj na réžii obsahu chodníkov a tvorbe videí.

Ján Dobšovič
ornitológ

V minulosti sa venoval najmä ochrane prírody v rôznych mimovládnych organizáciách, okrem iného pôsobil aj ako predseda bratislavskej pobočky Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (teraz SOS BirdLife Slovakia). V roku 2011 založil cestovnú kanceláriu watching.sk, ktorá sa venuje pozorovaniu prírody, envirovýchove a propagácii prírodného turizmu. Sprevádzanie v prírode považuje za jeden zo spôsobov jej ochrany.

Podrobnosti

LOKALITA
BRATISLAVA, Železná studnička
NÁROČNOSŤ
2/5
DĹŽKA
4.5 km
ČAS
1:30 hod (cesta tam)
STÚPANIE
170m

GENERÁLNY PARTNER

PARTNERI