5.0/5

Živá rieka

Vavrišovo

Čas

1 h (okruh)

Dĺžka

2 km

Stúpanie

10 m

O náučnom chodníku

Rieka Belá je jediná slobodná rieka na Slovensku. Voľne sa kľukatí Liptovom a vo svojom okolí vytvára explóziu života. Presvedčte sa o tom sami! Na plážach rieky Belá rastú vzácne druhy rastlín a pod kameňmi sa ukrývajú pošvatky veľké - vodný hmyz, ktorý tu prežil ešte z čias dinosaurov. Na náučnom chodníku sa dozviete, ako slobodná rieka Belá vyformovala krajinu, aj ako dokáže regulovať povodne a sucho. Preskúmame spolu aj okolitý les. Nájdeme tu tajuplné zákutia a zníženiny po niekdajších korytách rieky, z ktorých dnes vyviera pramenitá voda. Prostredie navyše ponúka príležitosti pre piknik, opekačku a kúpanie. Urobte si pohodový výlet s deťmi či kamarátmi a spoznajte tento úžasný fenomén!

K tomuto náučnému chodníku sa môžete dostať buď autom alebo autobusom. Ak pôjdete autom, zaparkujte pri Autokempe Vavrišovo. Ak sa chystáte prísť autobusom, vystúpte na zastávke “Vavrišovo,OcÚ”, a príď pešo ku Autokempu Vavrišovo. Je to približne 15 minút chôdze. Prvá zastávka náučného chodníka vás čaká na parkovisku pred kempom.

Turistická trasa je mimoriadne vhodná na výlet s deťmi. Ide o ľahkú turistiku popri rieke. Toto je jediný náučný chodník v Lesmíre, ktorý nevedie po značenej turistickej trase. Trasa vedie lesom popri rieke po vychodených (aj menej vychodených) cestičkách. Pripravte sa na to, že to bude tak trocha dobrodružstvo ;-). Budete musieť prechádzať po kamenistých brehoch, predrať sa cez húštinu mladých vŕb a možno aj preskákať po okraji rieky. Belá každoročne mení svoje koryto, preto je ťažké predpovedať, kadiaľ bude tiecť v čase vašej návštevy. Náučný chodník však pravidelne aktualizujeme a aplikácia vám zakaždým dá presné inštrukcie kadiaľ ísť, aj s fotografiou miesta ďalšej zastávky. Je to ľahká turistika, ktorú hravo zvládnu aj deti. Nájdete tu perfektné miesta na kúpanie, takže v lete si určite pribaľte aj uterák a plavky!

Rada nad blato: Ak sa tu vydáte tesne po daždi, odporúčame si zobrať gumené čižmy! ;-)

Chodník je prístupný celoročne, aj počas zimnej uzávery turistických chodníkov.

1. Ak ešte nemáte, nainštalujte si Lesmír do svojho mobilu.
Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

2. Prihláste sa a stiahnite si náučný chodník do aplikácie.
Toto je dôležité: kvôli veľkosti dát si náučný chodník stiahnite ešte pred cestou, cez pripojenie na Wi-Fi. Obsah náučného chodníka má totiž okolo 600MB.

3. Vyrazte na lesmírny výlet do prírody!
Lesmír vás bude sprevádzať po turistickej trase chodníka a na zastávkach vám odomkne pripravený obsah.

Lektori

Erik Baláž

Ekológ, Ochranár

Vyrástol pod Tatrami a od svojich 16 rokov tu strávil veľa času v divokej prírode. V roku 2002 ukončil štúdium Ekológie lesa na...

Lea Kurpasová

Koordinátorka

Pochádza z Liptova, no aktuálne žije v Poprade. Po niekoľkých rokoch života v zahraničí ju domov pritiahla túžba robiť zmyslupl...

Mapa

Generálny partner

Partneri

Chodník vznikol s podporou

Hodnotenie chodníka

5.0
5.0/5

Martin

5.0/5
Príjemne strávený čas na rieke Belá. Vďaka aplikácii LESMÍR sme sa naučili veľa nového. Tešǐme sa na ďaľšie trasy. Ďakujeme Erik Baláž za video-sprievodcu!

Andrea

5.0/5
Bolo to super! Páčilo sa aj 4-ročnému synovi. Páčilo sa nám, že sme mali hľadať ďalšiu a ďalšiu zastávku, videá super, zaujímavé pre deti. Dozvedeli sme sa kopec nových informácií. Už máme v pláne aj ďalší chodník.

Pridajte hodnotenie pre Živá rieka

Ak ste boli spokojní, prosím napíšte nám krátke hodnotenie. Pomôžete iným návštevníkom pri rozhodovaní.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Požiadavka bola úspešne odoslaná.